Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne? O czym trzeba pamiętać?
Jak mocować uszczelki do drzwi zewnętrznych?
Montaż uszczelki nie jest w żaden sposób skomplikowanym zadaniem. Niezależnie od tego, jaki rodzaj uszczelnienia wybierać, poradzisz sobie bez problemu. Pamiętaj o tym, aby mocowanie wykonać w precyzyjny sposób i nie w pośpiechu. Jednym z najłatwiejszych sposobów jest wybór uszczelki piankowej. Szybko wypełni ona szparę, która znajduje się pomiędzy dolną futryną a samymi drzwiami. Wystarczy, że przykleisz ją w taki sposób jak taśmę klejącą. To prosta czynność wymagająca wyłącznie dokładności. Pamiętaj, aby po umieszczeniu uszczelki, docisnąć ją, aby zapewnić trwały efekt.
Możesz także zdecydować się na umieszczenie specjalnej listwy uszczelniające drzwi zewnętrzne. To bardzo wytrzymałe rozwiązanie, które sprawdzi się w każdych warunkach. Modele z PVC wyróżniają się długą żywotnością z uwagi na odporność na wszelkie pęknięcia i obtarcia. Kupując taką listwę, musisz dokładnie zmierzyć szparę, która znajduje się pomiędzy drzwiami a podłogą, aby jak najlepiej dopasować jej wymiar.
Jak wybrać rodzaj uszczelki do drzwi zewnętrznych?
Aby uszczelka spełniała swoją funkcję w drzwiach zewnętrznych, trzeba dobrać jej odpowiedni rodzaj. Tylko wtedy będziemy mieć gwarancję skuteczności. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że uszczelki takie różnią się od tych dedykowanych do drzwi wewnętrznych. Ich konstrukcja jest mocniejsza, dzięki czemu są one odporne na działanie czynników zewnętrznych - temperatury, która zmienia się w ciągu roku, a także promieniowania ultrafioletowego. Najlepszym wyborem są uszczelki z gumy EPDM, ponieważ zachowują sprężystość na długo. Na rynku dostępne są również uszczelki z tworzyw TPV oraz TPE. Również one cechują się dużą wytrzymałością.
Dlaczego warto uszczelniać drzwi zewnętrzne?
Zastanawiasz się, dlaczego warto dbać o odpowiednie uszczelnienie drzwi zewnętrznych? To niezwykle ważny czynnik, który pozwala zachować dobrą izolację termiczną wewnątrz domu. Dobra uszczelka sprawia, że przez cały rok czujemy przyjemne ciepło w pomieszczeniach - nawet w środku zimy. Wpływa ona również na optymalizację kosztów, które przeznacza się na rachunki za ogrzewanie. Co do okresu zimowego, warto mieć na uwadze, że uszczelka stanowi barierę przed dymem, jaki znajduje się w powietrzu w sezonie grzewczym.
Dodatkowo uszczelki stanowią izolację akustyczną. Minimalizują one hałas, który przedostaje się z zewnątrz. W prosty sposób będziesz w stanie cieszyć się przyjemną ciszą i skoncentrujesz się na swoich obowiązkach. Warto pamiętać również o tym, że uszczelki pozwalają zmniejszyć ryzyko szybkiego zużycia się drzwi zewnętrznych. Z uwagi na ich wagę, bardzo często nimi trzaskamy, co powoduje, że stają się one coraz mniej wytrzymałe. Uszczelnienie pomaga nieco zmniejszyć skutki takiego nieumyślnego działania.